Jak napisać wniosek o odszkodowanie? Wzór i wyjaśnienie

Składanie oficjalnych wniosków i dokumentów urzędowych może przyprawić o zawrót głowy. Kiedy zdarzy się wypadek, który spowodował uraz ciała, uszkodzenie mienia lub smierć - warto zgłosić szkodę i ubiegać się o odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego. Aby tego dokonać, należy przede wszystkim wiedzieć, jak napisać wniosek o odszkodowanie i w jakiej instytucji go złożyć.

Nie wiesz, jak napisać wniosek o odszkodowanie? Nasi specjaliści zrobią to za Ciebie.

Co musi zawierać wniosek o odszkodowanie - wzór

Każde pismo urzędowe rządzi się swoimi prawami. Wniosek o odszkodowanie nie musi być skomplikowany, jeżeli sprawa nie wiąże się z dodatkowymi okolicznościami. Najlepiej dokument sporządzić w okolicznościach gwarantujących spokój, niespiesznie i w skupieniu.

Do napisania wniosku o odszkodowanie w większości przypadków wystarczą elementy wymienione poniżej.

  1. W prawym górnym rogu powinna znajdować się miejscowość i dokładna data. Jest to rutynowa procedura w przypadku pism urzędowych, jednak nie pozostaje bez znaczenia. Data może odgrywać ważną rolę np. w kontekście przedawnienia.
  2. Pod datą po lewej stronie zamieszczamy dane osobowe osoby podszkodowanej - imię, nazwisko, adres, numer kontaktowy.
  3. Poniżej po drugiej stronie zamieszczamy dane ubezpieczyciela lub osoby, od której chcemy wyegzekwować należne świadczenie: imię i nazwisko lub nazwa towarzystwa, adres.
  4. Po podaniu wszystkich powyższych danych należy sporządzić treść roszczenia, które będzie uwzględniało: dane sprawcy wypadku (imię, nazwisko, adres, numer polisy ubezpieczeniowej), dane osoby poszkodowanej (imię, nazwisko, adres), treść wniosku odnoszącą się do zdarzenia np. „W związku z wypadkiem, który miał miejsce … wnoszę o wypłatę świadczeń …” oraz listę świadczeń, o jakie chcemy się ubiegać (odszkodowanie, zadośćuczynienie, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji).
  5. Poniżej po prawej stronie zamieszczamy czytelny podpis napisany ręcznie.
  6. Pod spodem po lewej stronie wypisujemy listę załączników do wniosku.

Zamieszczony we wniosku opis powinien odnosić się bezpośrednio do wypadku i poruszać jedynie kwestie, które mają znaczenie w sprawie. Na jego podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe ocenia zaistniałą sytuację, kwalifikując ją do wypłaty roszczenia lub odrzucając wniosek.

jak napisać wniosek o odszkodowanie wzór

O odszkodowanie można się ubiegać nie tylko od ubezpieczycieli. Przepisy mówią o możliwości zgłaszania roszczeń także do podmiotów, m.in. pracodawców, lekarzy, szpitali, linii lotniczych, deweloperów czy innych usługodawców.

Wniosek odrzucony?

A może zaniżone odszkodowanie?

Sama wiedza o tym, jak napisać wniosek o odszkodowanie może nie wystarczyć. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że powszechnym działaniem towarzystw ubezpieczeniowych jest świadomie zaniżanie wypłacanych świadczeń. Co więc zrobić, aby otrzymać odszkodowanie adekwatne do powstałej szkody?

Polski Instytut Pomocy Poszkodowanym zajmuje się uzyskiwaniem możliwie jak największych odszkodowań. Znajomość środowiska ubezpieczeniowego, a także regulacji prawnych pozwala nam na skuteczne działanie w tym zakresie. Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby poszkodowane po bezpłatną analizę sprawy. Nasi specjaliści sprawdzą, czy i jak wiele możemy zrobić. Sprawdź naszą ofertę!

Podaj swój numer kontaktowy

Oddzwonimy i pomożemy rozwiązać problemy z odszkodowaniem

Bezpłatna analiza sprawy

Niezobowiązująca rozmowa

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Cookies.

ok